Wskazówki aranżacyjne

Kolorem można radykalnie zmienić każdą przestrzeń. Możliwości, jakie stwarzają nowoczesne farby są nieograniczone, a poprzez odpowiedni dobór koloru można dokonać transformacji  pomieszczeń urządzonych tradycyjnie, jak i tych w nowoczesnym stylu. Jasne barwy odświeżają i nadają klimat przestronnego wnętrza, a nasycone wprowadzają przytulną atmosferę.

Farbą można w prosty i tani sposób odświeżyć lub całkowicie zmienić wygląd każdej przestrzeni w domu. Dostępny u nas szeroki wybór farb, tapet i sztukaterii pozwoli stworzyć własne, niepowtarzalne aranżacje.


Proste zasady kolorystyki

Wszystkie czerwienie doskonale pasują do siebie. Podobnie jest z różami. Niektóre odcienie czerwieni i różu połączone w jednej kompozycji znakomicie nadają się do wytwornego salonu lub pastelowej sypialni.

Jasne pomarańcze nadają ciepły klimat, a ich ciemne odcienie wprowadzają równowagę do wnętrza.

Brązy, turkus i zimne szarości doskonale komponują się z pomarańczami

Odcienie barwy żółtej idą w parze z zieleniami i pomarańczami

Zieleń jest postrzegana jako kolor budujący równowagę we wnętrzu. Odpowiednio dobrane odcienie współgrają z większością kolorów

Barwy niebieskie idealnie łączą się ze sobą

Chociaż odcienie fioletu ze sobą współgrają, to takie połączenie bywa za intensywne. Błękitne fiolety pasują do zimnych błękitów, a czerwone fiolety do jasnych różów.

Barwy neutralne i szarości doskonale sprawdzają się jako tło klasyczne, które komponuje się z niemal każdym kolorem

Znaczenie światła

Światło to jeden z najważniejszych czynników, które należy brać pod uwagę przy aranżowaniu wnętrza. Planując kolory dla danego wnętrza, należy zwrócić uwagę na wpadające do niego naturalne światło. Trzeba też pamiętać, że dane wnętrze o każdej porze roku będzie wygladać inaczej. Najwięcej naturalnego światła zapewnią jasne kolory na ścianach. Kolory w odcieniach kawy i fioletowych różów będą wyglądać równie dobrze w świetle dziennym, co i sztucznym.


Kolor i nastrój

Niektóre kolory mogą wywołać silne reakcje emocjonalne, a odpowiednie użycie światła wzmocni lub podkreśli nastrój. Tworząc indywidualne zestawy kolorystyczne należy pamiętać, że:

  • róże są wesołe, pozytywne i kobiece
  • czerwienie są zmysłowe, intymne i luksusowe
  • pomarańcze wzmagają kreatywnośc i są przytulne
  • żółcie są przyjazne i słoneczne
  • zielenie bywają tak uspokajające, jak i orzeźwiająco- ralaksujące
  • błekity kojarzą się z logicznym myśleniem
  • fiolety są stymulujące, a błękitne fiolety mogą działać uspokajająco
Powrót